Informatii utile

Munca online de acasă

Munca online de acasă prestată în calitate de agent servicii clienți

Munca online de acasă, în cele mai multe cazuri, prevede activități din sectorul Customer Care în care angajatul trebuie să țină o evidență a solicitărilor clienților în foldere și fișiere Excel sau Word. În cadrul unui astfel de job, angajatul trebuie să urmeze anumite proceduri sau protocoale specifice fiecărui proiect în parte. Uneori, trebuie create tichete de soluționare pentru cerințele care nu pot fi rezolvate pe loc. Tichetele sunt înregistrate pe o platformă unică a companiei angajatoare, iar administrarea acestora se face prin modalități specifice proiectului.

Prin tichetele create, angajatul trebuie să planifice sau să coordoneze resursele necesare soluționării problemelor de software sau hardware. De asemenea, lucrând în sistemul sau baza de date a companiei, agentul de servicii pentru clienți trebuie să realizeze un update zilnic pentru a reflecta progresul înregistrat.

În calitate de agent servicii clienți, angajatul colectează date personale ale clienților, având, astfel, acces la documente confidențiale și itinerarii importante. În consecință, toate rapoartele de soluționare a problemelor trebuie prezentate managerului la finalul fiecărei zile sau săptămâni.

Atunci când deservesc scopuri legate de website, presă (TV sau radio) și rețele de socializare, fișierele stocate trebuie concepute în conformitate cu anumite norme sau standarde audio, video și lingvistice.

Alte responsabilități prevăd:

  • Crearea sau îmbunătățirea unor proceduri tehnice
  • Asigurarea calității și cantității unor documente sau prezentări pregătite pentru solicitările primite
  • Asumarea unui rol activ în coordonarea virtuală a unei echipe noi (în cazul în care angajatul este ales pentru această activitate de către manager)
  • Întreprinderea oricărei activități de ServiceDesk semnalate de supervizorul direct
  • Găsirea de noi soluții pentru cererile clienților
  • Îndeplinirea unor obiective cantitative și calitative
  • Aducerea unei contribuții personale în departamentul propriu
  • Efectuarea unor analize și rapoarte de activitate

În concluzie, munca online de acasă în calitate de agent servicii clienți presupune capacitate organizatorică și atenție distributivă în vederea asistării clienților conform normelor și procedurilor fiecărei companii în parte.

Etichete

Pe aceeași temă

Back to top button